Самоушкодження серед підлітків і молоді: як діяти працівникам закладів освіти
29 квітня 2025 року на базі КУ «Кобеляцький центр професійного розвитку педагогічних працівників» для працівників психологічної служби ЗЗСО Кобеляцької міської ради проведено тренінг «Самоушкодження серед підлітків і молоді: як діяти працівникам закладів освіти». Тренер - Крамаренко О.В., практичний психолог Придніпрянського ліцею.
Мета та завдання тренінгу:
✓ розширення знань працівників психологічної служби системи освіти щодо
явища самоушкодження та факторів, що його спричиняють;
✓ підвищення готовності говорити з підлітком про самоушкодження;
✓ вдосконалення навичок надання допомоги підлітку, який завдає собі шкоди;
✓ вдосконалення знань, вмінь і практичних навичок у частині надання
допомоги учасникам освітнього процесу.
У ході тренінгу педагоги обговорили такі питання:
- Що таке самоушкодження.
- Поширеність самоушкоджень серед підлітків і молоді.
- Фактори, що спричиняють самоушкодження. Які молоді люди вразливі до таких дій.
- У чому полягає допомога психолога. Алгоритм дій при фізичних ушкодженнях, можливі стратегії керування потягом до самоушкодження.
Працюючи в групах, учасники заходу визначали рівні стурбованості, обговорювали ситуації, вправлялися проводити першу бесіду «Спілкування з підлітком, який завдає собі самоушкодження», оцінювати рівень небезпеки для дитини, познайомилися з ресурсами допомоги та психологічної підтримки для підлітків та молоді.
Ольга Володимирівна надала практичні рекомендації для фахівців у роботі з самоушкоджувальною поведінкою та кейс методичних матеріалів по даній темі.
Підсумовуючи заняття, педагоги дійшли до висновку, що головна задача працівників психологічної служби допомогти підліткам впоратися зі своїми почуттями, а саме, розвивати навички емоційної регуляції без самоушкодження.
Світлана Колкова, консультант Центру