Сертифікація педпрацівників – місія якісних змін у системі освіти
Сертифікація педагогічних працівників — зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника (у тому числі з педагогіки та психології, практичних вмінь застосування сучасних методів і технологій навчання), що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.
Отриманий учителем сертифікат – це знак якості професійної діяльності, визнання на державному рівні високої професійної майстерності, а також потужний мотиватор та засіб реалізації їх професійного потенціалу.
Мета сертифікації – виявити і заохотити педагогічних працівників з високим рівнем педагогічної майстерності. Тому процедура сертифікації є уніфікованою – однаковою для усіх учасників, незалежно від педагогічного стажу, категорії, звання, регіону і закладу освіти. Свою професійну майстерність можуть довести як вчителі зі значним педагогічним стажем, так і ті педагоги, які починають набувати досвід в освітянській діяльності.
У 2025 році пройти педагогічну сертифікацію зможуть 1500 вчителів початкових класів, а також по 1000 учителів української мови й літератури, математики, історії та громадянських дисциплін.
Також вперше до сертифікації зможуть долучитись 500 учителів англійської мови. Відповідний наказ про категорії вчителів, які зможуть узяти участь у сертифікації, та їх граничну кількість підписаний міністром освіти і науки.
Реєстрація для участі в сертифікації триватиме з 23 грудня 2024 року до 09 січня 2025 року у два етапи.
Під час першого етапу з 23 грудня до 06 січня педагоги реєструватимуться у межах граничної кількості, визначеної для кожної області.
Під час другого етапу, з 07 до 09 січня, зареєструватись для проходження сертифікації охочі педагоги зможуть у межах загальної граничної кількості, визначеної наказом для кожної предметної категорії, якщо вона не буде вичерпана під час першого етапу.
Учасник сертифікації — педагогічний працівник, який на момент його реєстрації для участі у сертифікації:
працює на відповідній посаді за основним місцем роботи;
має стаж педагогічної роботи не менше двох років;
зареєстрований для проходження сертифікації у встановленому порядку. Відтак, у сертифікації беруть участь учителі, які ефективно застосовують найкращі педагогічні практики у власній професійній діяльності, мають досить високий рівень теоретичної підготовки та саморефлексії.
Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.
Які особливості має сертифікація педпрацівників?
Сертифікація дає рівні можливості самореалізації як вчителю сільської школи, так і педагогу зі столиці. Окрім того, процедура сертифікації є добровільною – вчитель має повну свободу дій, бере участь у сертифікації виключно за власним бажанням і може «вийти з гри» на будь-якому етапі процедури без жодних негативних наслідків. Відтак сертифікація спрямована на вмотивованого, амбітного, сміливого та незалежного вчителя.
Ще одна особливість сертифікації – цілісність. Сертифікація передбачає всебічне комплексне оцінювання професійних компетентностей вчителя відповідно до вимог Професійного стандарту під час трьох етапів процедури:
незалежне тестування, що дає змогу з’ясувати знання фахових методик, педагогіки, психології і розуміння сутності освітньої реформи;
самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності, що дає можливість учителю не лише оцінити себе, але ще раз пройтися по ключових позиціях Професійного стандарту, глибше зрозуміти його вимоги (самооцінювання відбувається з використанням інформаційно-аналітичної системи EvaluEd: учасники заповнюють анкети самооцінювання і за результатами отримують візуалізовану інформацію про стан сформованості своїх професійних компетентностей), воно є важливим елементом педагогічної діяльності в усіх європейських державах, кожен учитель має бути здатним об’єктивно оцінити себе, щоб спроєктувати подальший професійний розвиток;
незалежне зовнішнє оцінювання: вивчення практичного досвіду роботи учасника сертифікації незалежними експертами, які оцінюють професійні компетентності вчителя за результатами спостереження навчальних занять, самоаналізу вчителем одного з них, самопрезентації та інтерв’ю з учасником сертифікації.
Незалежність процедури сертифікації виключає будь-який зовнішній вплив на її результат з боку адміністрації закладу освіти, його засновника тощо.
З цією метою оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації відбувається за принципом «учитель оцінює вчителя» – рандомним способом призначаються експерти для кожного учасника сертифікації з числа учителів інших регіонів країни, які раніше успішно пройшли процедуру сертифікації та підготовку за спеціальною програмою.
Такий підхід забезпечує максимальну прозорість і об’єктивність оцінювання. Учасник сертифікації демонструє власний професіоналізм «тут і зараз»: у звичних для нього умовах, під час проведення навчальних занять без попередніх репетицій – це є принциповим.
Незалежні експерти не знають педагога особисто й оцінюють виключно його професіоналізм, спроможність якісно навчати учнів. За спеціальною затвердженою методикою експерти здійснюють глибокий аналіз проведених занять, самоперезентації та самоаналізу вчителем заняття, під час інтерв’ю з учасником сертифікації уточнюють нез’ясовані позиції і, відповідно, оцінюють стан розвитку кожної з 15 професійних компетентностей, визначених Професійним стандартом.
Гнучкість процедури дає можливість пристосуватися до складних умов сьогодення і здійснити вивчення професійних компетентностей вчителя протягом одного робочого дня дистанційно, без фізичної присутності експертів в закладі освіти, де працює учасник, що не лише дозволяє зекономити державний кошт на відрядження та логістичні затрати, а й знижує стресовість, враховує безпекову ситуацію.
Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації педагогічним працівником з присвоєнням йому наступної категорії педагогічного працівника або підтвердженням наявної вищої категорії.
Неуспішне проходження педагогічним працівником сертифікації не впливає на результати його чергової (позачергової) атестації, підтвердження наявної чи присвоєння наступної педагогічної категорії, продовження його роботи на відповідній посаді чи застосування до нього будь-яких заходів адміністративного впливу.
Підготовка
Для якісної підготовки до ЗНО учителі, які проходять сертифікацію, можуть використати програми незалежного тестування, затверджені Міністерством освіти і науки.
Програми призначені для оцінювання фахових знань та умінь учителів шляхом незалежного тестування в межах сертифікації педагогічних працівників.
https://testportal.gov.ua/pidgotovka-sertyfikatsiya/
Програми укладені відповідно до професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)», затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 23.12.2020 року № 2736 і державних стандартів середньої освіти.
Український центр оцінювання якості освіти проведе незалежне тестування для вчителів (зошити з тестами минулих років)
https://testportal.gov.ua/zagagalna-informatsiya-pedahog/
Щоб успішно зареєструватися, педагогічним працівникам необхідно:
1.Ознайомитися з Положенням про сертифікацію педагогічних працівників
2. Підготувати необхідні документи:
копію паспорта громадянина України, а в разі його відсутності — іншого документа, що посвідчує особу;
копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи — платника податків або картки платника податків (для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, — копію сторінки паспорта громадянина України, на якій зроблено відмітку з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які отримали паспорт громадянина України у формі картки);
довідку із закладу освіти, у якому працює педагогічний працівник.
3. Створити й оформити реєстраційну картку-заяву, скориставшись спеціальним сервісом (стане доступним 15 січня о 00:01).
Потенційним учасникам сертифікації радимо не створювати реєстраційної картки, якщо вони: 1) не планують брати участь у сертифікації; 2) не планують завершити процедуру реєстрації надсиланням документів до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.
Щоб зареєструватися для проходження сертифікації, необхідно в рубриці «Сертифікація педагогічних працівників (незалежне тестування)» натиснути на кнопку «Реєстрація». Перейшовши на сторінку реєстрації https://testportal.gov.ua/sertifikaciya-pedagogichnix-pracivnikiv-testuvannya/ потрібно:
уважно зазначити дані в реєстраційній формі;
згенерувати бланк реєстраційної картки-заяви та роздрукувати його;
заповнити власноруч заяву, зазначивши в ній бажання взяти участь у сертифікації, підтвердивши факт ознайомлення з Положенням і засвідчити заяву особистим підписом.
Якщо буде сформовано граничну кількість бланків реєстраційних карток-заяв згідно з квотою учасників сертифікації, установленою МОН, — програма не даватиме можливості створити реєстраційну картку-заяву.
4. Сформувати комплект із таких реєстраційних документів:
1) оформлена реєстраційна картка-заява;
2) копія паспорта громадянина України (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям та по батькові), а в разі його відсутності — іншого документа, що посвідчує особу педагогічного працівника;
3) копія одного з таких документів:
довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи — платника податків, або картки фізичної особи — платника податків, або сторінки паспорта, на якій зроблено відмітку з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
сторінки паспорта, на якій зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта (для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);
4) довідка із закладу освіти, у якому працює педагогічний працівник (відповідно до категорії учасника сертифікації)
Зразки довідок за покликанням: https://testportal.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/Dovidky-dlya-reyestratsiyi-na- sertyfikatsiyu-1.pdf
Більше на сайті Українського центру оцінювання якості освіти
https://testportal.gov.ua/zagagalna-informatsiya-pedahog/