Ментальне здоров'я у фокусі: як у закладах освіти Кобеляцької громади пройшов Місячник обізнаності
Травень у закладах освіти нашої громади пройшов під знаком турботи про внутрішній стан, емоційну стійкість та психологічне благополуччя всіх учасників освітнього процесу. У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» та Місячника обізнаності про ментальне здоров'я відбулася масштабна серія заходів, яка об'єднала школярів, педагогів та батьків.
Період проведення: травень 2026 року.
Мета: підвищення рівня обізнаності учасників освітнього процесу щодо важливості ментального здоров'я, зниження стигматизації психологічних проблем, навчання технікам саморегуляції, подолання стресу та формування психологічної стійкості в умовах сьогодення.
Для учнів шкіл цей місяць був наповнений яскравими та корисними практиками. Психологи та педагоги провели:
Ранкові зустрічі «Мій настрій сьогодні», «Ти як?» (Василівська гімназія);
уроки стійкості та мандрівки у світ емоцій (Василівська гімназія, Кобеляцька гімназія №3);
тренінги «Дбаємо про своє ментальне здоров’я», «Компас емоційного тепла», «Ти як? Секрети стійкості» (Кобеляцька гімназія №3, Вільховатська гімназія, Іванівський, Світлогірський, Дашківський ліцеї, ОЗ «Кобеляцький ліцей №1»);
акції «Подаруй посмішку другу», «Дерево життя», «Подарунок другу», «Слова підтримки для друга», «Скринька добрих слів» (ОЗ «Кобеляцький ліцей №1», Світлогірський ліцей, Василівська гімназія);
інтерактивні ігри та вправи на розвиток емоційного інтелекту (Озерський, Придніпрянський, Орлицький ліцеї, ОЗ «Кобеляцький ліцей №1», Василівська, Бродщинська гімназії);
емоційні руханки «Струси тривогу», «Не втрать свій дах» (Бродщинська гімназія);
виставки малюнків, перегляд та обговорення мультфільмів (Озерський, Світлогірський, Іванівський, Придніпрянський, Дашківський ліцеї);
арттерапевтичні майстерні «Кавовий релакс» (Вільховатська гімназія), «Малюємо настрій» (ОЗ «Кобеляцький ліцей №1» та ОЗ «Кобеляцький ліцей №2 імені Олеся Гончара», Кобеляцька гімназія №3, Озерський ліцей, Василівська гімназія), «Дерево спокою» (Іванівський ліцей»), «Баночка гарного настрою» (Бродщинська гімназія);
години спілкування та інформаційні години «Емоційний компас: вчимося розуміти себе», «Добрі слова творять дива» (Придніпрянський ліцей, Василівська гімназія), «Підготовка до НМТ-2026: психологічні поради для дітей» (ОЗ «Кобеляцький ліцей №1 та ОЗ «Кобеляцький ліцей №2 імені Олеся Гончара»).
Діти вчилися розпізнавати свій настрій, ділитися переживаннями, ліпили, малювали у різних техніках та на піску, створювали колажі «Моє безпечне місце», «Мій план турботи про себе», заповнювали «Баночки своїх емоцій».
Неможливо ділитися ресурсом, коли твій власний бак порожній. Особливу увагу було приділено профілактиці професійного та емоційного вигорання вчителів («Ресурси та вигорання: як педагогу зберегти себе»), а також оволодінню навичками першої психологічної допомоги.
У закладах освіти пройшли тренінги, лекції, бесіди, присвячені профілактиці професійного вигорання, розглянули техніки відновлення внутрішнього ресурсу та експрес-методи зняття стресу на робочому місці. Педагоги поновили свої знання з першої психологічної допомоги та поповнили методичні скарбнички експрес-техніками, які можна використовувати безпосередньо під час уроків чи під час перебування в укриттях. Серед педагогічних працівників розповсюджено пам'ятки «Чек-лист психологічного благополуччя вчителя».
Ментальне здоров'я дитини починається з родини. Для батьків вихованців було організовано дистанційні лекторії, онлайн-консультації та підготовлено «Антистрес-аптечки» та пам'ятки з простими вправами для батьків та дітей для зняття емоційного напруження за порадами Світлани Ройз.
Метою було надання батькам інструментів для підтримки ментального здоров'я дітей удома та зміцнення дитячо-батьківських стосунків.
Окрім того, у закладах освіти з'явилися яскраві інформаційні локації: змінні стенди / інформаційні куточки: «Ментальний імунітет: піклуйся про себе», а на офіційних сайтах закладів (та у соціальних мережах) опубліковано серію дописів із порадами і техніками саморегуляції та корисні чек-листи для самоперевірки психологічного стану для всіх учасників освітнього процесу.
У Кобеляцькій гімназії №3 створили «Стіну побажань, підтримки та турботи про себе», в Озерському ліцеї – «Просвітницьку дошку про ментальне здоров’я», а в ОЗ «Кобеляцький ліцей №1» - «Куточок психологічного розвантаження».
Психологічна стійкість кожного з нас — це основа стійкості всієї громади. Місячник обізнаності завершився, але щоденна робота над підтримкою емоційного стану наших дітей та педагогів триває. Ми вчимося бути чутливими до себе та уважними до тих, хто поруч.
Проведені заходи дозволили актуалізувати тему психічного здоров'я в колективах. Учасники отримали практичні інструменти для зниження стресу та тривожності. Спостерігається покращення емоційного клімату в класах, підвищився рівень довіри до психологічної служби закладу. Робота в цьому напрямку залишається пріоритетною та буде інтегруватися в щоденну освітню діяльність.
Дякуємо всім практичним психологам, соціальним педагогам та керівникам закладів за активність, відповідальність та професіоналізм!
Світлана Колкова, консультант Кобеляцького ЦПРПП





